Zimową porą skóra Naszej twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji. Ujemna temperatura, mróz, wiatr powodują wysuszenie skóry, utratę wody, podrażnienie. Szczególnie osoby o cerze wrażliwej i naczynkowej cierpią z tego powodu gdyż skóra ta jest bardzo wrażliwa na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niekorzystny wpływ na Naszą skórę na również klimatyzacja oraz centralne ogrzewanie, które odwadniają i uwrażliwiają naszą skórę. W tym trudnym okresie należy stosować kosmetyki z lipidami, które uszczelniają płaszcz ochronny skóry. Nowoczesne kremy lipidowe nie zostawiają na skórze lepkiej warstwy, wchłaniają się szybko, a w okresie zimowym dużo lepiej niż kremy nawilżające łączą się z podkładem.

  • Kremy na zimę

W składach zimowych kremów powinnyśmy szukać ceramidów, olei roślinnych, cholesterolu, kwasów tłuszczowych i wosków. Tworzą one warstwę ochronną na twarzy, ale także wbudowują się w cement międzykomórkowy, czyli uszczelniają płaszcz lipidowy. Na dzień najlepszy będzie krem natłuszczający, który chronić będzie warstwę rogową i płaszcz hydrolipidowy skóry. W przypadku cery bardzo suchej sięgnij po ochronny krem dla dzieci. Natomiast dla cery tłustej i mieszanej nie polecam takiego kosmetyku, ponieważ skóra po nim będzie świecić. Do tego typu cery polecam nakładać kremy lżejsze, na noc odpowiednie będą kremy bez filtrów, zawierające wit.C i właściwości przeciwstarzeniowe.

Wychodząc na mróz, nie powinniśmy też na ostatnią chwilę nakładać na twarz substancji kremów nawilżających - odradzamy, mogą one uszkodzić warstwę ochronną skóry, gdy zaczną zamarzać, kremy nawilżające zostawmy na noc.

  • Ochrona skóry dla narciarzy.

Osoby spędzające okres zimowy w górach potrzebują dla Swojej skóry nawet kilka razy mocniejszej ochrony przed wiatrem, mrozem oraz słońcem. Dziś już wiemy, że przebywając w górach, każdy odsłonięty kawałek skóry trzeba obficie i często smarować tłustym kremem. Pamiętając szczególnie o końcówce nosa, szczytach policzków, uszach. W górach promieniowanie UV jest wysokie, a dodatkowo słońce odbija się od skał i śniegu, co może prowadzić do poważnych oparzeń skóry. Tutaj polecamy kremy specjalistyczne z filtrem SPF 30, natomiast dla osób o bardzo jasnej karnacji kremy nawet SPF 50 filtrem.

Wraz ze zmianą warunków atmosferycznych zmieniają się potrzeby naszej skóry. Znając swój typ skóry, warto jeszcze raz jej się przyjrzeć. Istnieje ryzyko, że cera, która mocno przetłuszczała się w lecie, teraz stanie się bardziej sucha lub mimo warstwy łoju, zacznie zdradzać oznaki odwodnienia. Codzienna pielęgnacja powinna przede wszystkim odpowiadać indywidualnym potrzebom, dlatego warto ją obserwować, aby jak najdłużej cieszyć się gładką, elastyczną i pełną blasku cerą.